پیام های کوتاه مشاوره ای پیام های کوتاه مشاوره ای

تراکت-بهداشت-روان-بهداشتی-ها

موضوعات موضوعات

مطالعه و امتحانات مطالعه و امتحانات

مطالعه و امتحانات

1)همیشه تکالیف خود را در یک دفترچه ی مخصوص یادداشت کنید یا طرح یادداشت همراه کتاب را اجرا نمایید.

2)محیط آرام را انتخاب کنید و همیشه در یک مکان ثابت مطالعه کنید و محیط از نظر نور و گرما مناسب باشد.

3)زمان و مکان و مدت مطالعه در طول روز مشخص باشد و مدت زمانی را که برای مطالعه یک کتاب صرف می کنید ،با مداد در بالای صفحه بنویسید.

4)از خم شدن روی کتاب و دفتر خودداری کنید.

5)مطالعه و مرور را قبل از امتحان انجام دهید نه شب امتحان.

6)مطالعه ی مداوم باعث خستگی می شود پس اندکی هم استراحت لازم است.

7)درس هر روز را همان روز بخوانید و تکالیف و تمرین های آن را همان روز بنویسید و جواب دهید.(رمز اصلی موفقیت در درس و مدرسه)

8)رمز شاگرد اول شدن:علاوه بر انجام نکته ی بالا،باید همیشه یک درس از معلم جلوتر باشید.

9)زیر مطالب مهم،هنگام مطالعه خط بکشید یا علامت پرانتز بگذارید و یا مطالب مهم را در برگه یا دفتری یادداشت نمایید.

10)در طول امتحانات به اندازه ی کافی استراحت کنید.غذای مناسب بخورید و از بی خوابی بپرهیزد.

11)در هر درسی آن چه را که خود،خوب یاد گرفته اید به دیگران یاد بدهید تا هم پی به اشکال های خود ببرید و هم آن مطلب را خوب یاد بگیرید و فراموش نکنید که پرسیدن عیب نیست،ندانستن عیب است.

12)ورقه های امتحانی خود را دور نریزید و شب های امتحان آن ها را مرور کرده و اشتباه های خود را اصلاح نمایید و خوب یاد بگیرید.

13)توجه به محتوای کتاب و مطالب دفتر و نوشته های جنبی،در آمادگی برای امتحان موثر است.

14)در جلسه امتحان،پس از دریافت برگه،ابتدا نگاهی کلی به همه ی سوال ها نمایید و بعد شروع  به پاسخ دادن کنید و از همه مهم تر این که اول سوال هایی را پاسخ دهید،که جواب آن ها را می دانید و راحت تر است.

15)اعتماد به نفس و آرامش نقش مهمی در موفقیت دارد.

16)اگر بخواهید بهترین مطالب را از کتاب به دست بیاورید،لازم است یک ربع ساعت را در درک کردن و سه ربع دیگر ساعت را به فکر کردن در اطراف آن چه خوانده شده است،صرف کنید.

17)قبل از مطالعه وضو بگیرید،نیت کنید که می خواهید درس فارسی یا عربی یا هر درس دیگر بخوانید و درس را با نام و یاد خدا شروع کنید.

18)برای یادگیری فرمول ها و نکات مهم می توانید از روش ((نبین و از بر کن))استفاده کنید.به این صورت که ابتدا آن فرمول یا نکته ی مهم یا عبارتی را که می خواهید از بر کنید.در برگه ای نوشته به مدت یک تا دو دقیقه به آن خوب نگاه کنید.سپس چشم های خود را بسته و با دست خالی (بدون خودکار و مداد) چهار مرتبه از آن روی هوا بنویسید.با این روش،همه ی مطالب به طور مستقیم وارد حافظه ی بلند مدت شما شده و خیلی دیر فراموش می کنید.

(در روزهای بعد اگر آن مطالب به یاد شما آمد آن ها را همان طور که گفته شد،تمرین و تکرار کنید تا برای همیشه ثبت شود و هرگز فراموش نکنید)

19)برنامه ی درسی شبکه ی آموزشی تلویزیون را پیدا و بررسی کنید و ببینید که درس های مورد نظر شما را در چه روزها و ساعت هایی پخش می کند.آن را خوب نگاه کنید.بدون شک مفیده فایده واقع خواهد شد.(کلاس خصوصی رایگان)

20)آخرین و مهمترین نکته در یادگیری علم و د انش این که: خدا را هرگز فراموش نکنید و هر کاری را که می خواهید آغاز کنید با نام و یاد خدا باشد و خداوند شما را در ادامه راه یادگیری بهتر یاری می کند.خدای را نیز شکر و سپاس گزار باشید چرا که:شکر نعمت،نعمتت افزون کند.

 

با آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما خوبان و باقی بقایتا